Krzywa cukrowa - czyli wynik badania po obciążeniu organizmu 75g glukozy. Badanie wykonywane jest w okolicy 24 tygodnia trwania ciąży (zwykle pomiędzy 24-28 tygodniem). Ma na celu skontrolowanie jak organizm kobiety ciężarnej radzi sobie z trawieniem węglowodanów. Odchylenia od normy mogą mieć bardzo niekorzystne skutki dla dziecka doprowadzając do zaburzeń rozwojowych dziecka jak zaburzenia oddychania, hipoglikemia (czyli spadki poziomu cukru poniżej normy), hiperbilurbinemii (podwyższony poziom bilirubiny we krwi), kardiomiopatia (grupa chorób serca). U matki jest ryzykiem nadciśnienia tętniczego, poronień lub przedwczesnego porodu. W późniejszych latach konsekwencją cukrzycy ciążowej jest otyłość, cukrzyca typu II, choroby układu krążenia oraz zaburzenia rozwoju psychosomatycznego i intelektualnego.
Dlatego przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia i odpowiednie komponowanie posiłków jest tak ważne ...!
-> Ja już jestem po badaniu, wyniki na zdjęciu.
-> Jak interpretować?...
Mój wynik pokazuje że poziom glukozy na czczo jest niski. Skąd taki wynik? Tak się czasami zdarza, że cukier na czczo spada poniżej normy. W moim przypadku można to wytłumaczyć tym, że w ten dzień nie spałam już od 4 rano a badanie było wykonane dopiero o godz. 7.00. Zbyt długi okres od przebudzenia do badania (oczywiście bez posiłku) i posiłek spożyty dzień wcześniej około godz. 19.00 może prowadzić właśnie do takiego spadku poziomu cukru we krwi i jest to zupełnie normalne. Wynik po 1 godzinie 138mg/dl i po 2 godzinie 98 mg/dl jest jak najbardziej prawidłowy (kryteria rozpoznania cukrzycy ciążowej na podstawie wyników 75g OGTT według IADPSG 2010 i WHO 2013 to wynik większy lub równy 180 mg/dl po 60 min lub 153-199 po 120 min).
Kontakt:
- 507 108 409
mgr inż. Olga Kapinos
OPINIA PACJENTA: Najlepsza Pani dietetyk. Nie byłam początkowo przekonana do wizyty, nie sądziłam że uda mi się zmienić moje podejście do odżywiania i przygotowywania posiłków ale udało się. :) Jestem bardzo szczęśliwa.
Twój komentarz