mgr inż. Olga Kapinos
Gabinet Premium

Urlop z nadwagą

Okres wakacji i urlopów to dla większości długo oczekiwana chwila. Lato i piękna pogoda są bowiem znakomitą okazją  urozmaicenia naszego codziennego życia. Od wielu miesięcy zmęczeni natłokiem pracy i obowiązków snujemy plany letnich wyjazdów. Jedni zdecydowanie skorzystają z morskich kąpieli i gorącej plaży, inni odpoczynku poszukiwać  będą w górskich wędrówkach. Bez względu jednak na to gdzie się znajdziemy pamiętajmy, iż letni wypoczynek może służyć nie tylko odnowie ducha i umysłu, ale także poprawie wizerunku naszego ciała.

Urlop z nadwagą

Woda i gorąca plaża

Korzystanie z wodnych kąpieli okazuje się wspaniałą formą relaksu i treningu, niezwykłą zabawą łączącą to co przyjemne z pożytecznym. Woda stwarza niepowtarzalną szansę wspaniałego odpoczynku wszystkim, bez względu na wiek, stopień wytrenowania czy umiejętności sportowe. Okazać się może także wspaniałym  miejscem ćwiczeń dla  wszystkich zmagających się z nadmiarem kilogramów. Osoby z nadwagą  bardzo często są ograniczone ruchowo, a także  posiadają  liczne schorzenia układu kostno - stawowego. Wodne kąpiele w tym  przypadku działają niezwykle korzystnie, nie obciążają stawów, dają rozluźnienie, i usprawniają cały aparat ruchowy. Aby jak najbardziej wykorzystać uroki wody  powinniśmy przed wyjazdem zaopatrzyć się w niewielki ekwipunek jak: wygodny strój kąpielowy, zwykłą styropianową deskę oraz płetwy. Osoby o słabych umiejętnościach pływackich powinny korzystać z niezbyt głębokich kąpielisk. Najprostszym ćwiczeniem mogą być próby spacerów w wodzie. Opór wody jest naturalnym czynnikiem zmuszającym nasze serce i układ krążenia do zwiększonej aktywności. Marsze w wodzie po piaszczystym dnie wymagają od naszych mięśni bardzo intensywnej pracy. Pięć minut takiego spaceru to jak 20 min. treningu na powierzchni . Warto także spróbować  innych prostych ćwiczeń. Przykładem może być  zanurzanie się w wodzie, odbijanie od dna i wyskakiwanie w górę. Powtarzane kilkakrotnie takie ćwiczenie jest wspaniałym wysiłkiem aerobowym.

W czasie odchudzania ważne jest aby podczas aktywności fizycznej uczestniczyło ponad 30% mięśni szkieletowych. Jest to możliwe jedynie wtedy gdy są aktywne nogi, dlatego też podczas kąpieli pomocne mogą być proste ćwiczenia z deską pływacką. Podczas pływania opierając ramiona na desce można się skoncentrować na treningu dolnych partii ciała. Doskonałą zabawą i jednocześnie wspaniałym treningiem jest pływanie z płetwami. Ćwiczenie takie pozwala na pokonanie większego dystansu, poprawia technikę pływania i zmusza do poruszania bardziej w stawach biodrowych niż kolanowych. Energia przekazywana stopom jest potężna, dlatego też można płynąć szybko i daleko, a przy tym efektywnie wydatkować ciepło. Płetwy zawsze powinny pozostawać pod wodą aby zapobiec stracie energii. W ćwiczeniu tym biorą udział wszystkie mięśnie ciała, dzięki czemu nasza sylwetka staje się nie tylko szczuplejsza, ale także bardziej kształtna.

Wspaniałym uzupełnieniem aktywnego wypoczynku nad wodą może być także piaszczysty brzeg. Chociaż nie mamy jeszcze takich możliwości uprawiania ćwiczeń jak na plażach Kalifornii, gdzie nad brzegiem oceanu gromadzi się różnorodny sprzęt treningowy dla sportowców i wszystkich spragnionych ruchu na świeżym powietrzu, to jednak nie oznacza to, iż nie możemy być równie aktywni. Marsze i biegi po piaszczystej plaży mogą być wspaniałym ćwiczeniem wspomagajacym proces odchudzania.

W przeciwieństwie do ruchu po twardej powierzchni piaszczyste podłoże nie powoduje wstrząsów. Mięśnie łydek, ud i bioder pracują ze zdwojoną siłą, a organizm jest o wiele bardziej dotleniony. Dodatkową atrakcją może być spacer na czworakach. Powoduje to jeszcze większe zaangażowanie mięśni i zużycie kalorii. Ruch taki sprzyja rozciąganiu włókien mięśniowych i zmusza do wciągania brzucha. Nie jest to ćwiczenie łatwe, zwłaszcza przy nadwadze. Jednak ćwicząc regularnie może się okazać niezwykle przydatne.

Odpoczywając na plaży powinniśmy również próbować rozwijać swe umiejętności sportowe, grając plażową piłką. Jest to forma ruchu pełna przysiadów, wymachów i wyskoków, wpływa korzystnie nie tylko na nasz stan zdrowia, ale pomaga również uzyskać szczupłą i smukłą sylwetkę. Piaszczysta plaża i wspaniała woda jest więc prawdziwa salą treningową, gdzie podczas nawet prostych ćwiczeń stracić możemy 1/3 kalorii więcej niż w czasie treningu na gładkiej powierzchni. Ponadto aktywność na plaży jest znacznie przyjemniejsza niż w dusznej sali treningowej, co pozwala znacznie przedłużyć wysiłek.

Górskie wędrówki

Górskie, piesze eskapady to niezwykła przyjemność obcowania z naturą. Pokonywanie dzikich terenów wśród lasów, skał, wspaniałej i często niespotykanej roślinności to niewątpliwie wspaniałe przeżycie. Chociaż przedzieranie się poprzez trudne szlaki górskich tras nie jest łatwe, to jednak  uroki przyrody z całą pewnością wynagradzają ciężko włożony wysiłek. Parogodzinna wędrówka to nie tylko możliwość obcowania z pięknem natury, ale także niezwykle efektywny rodzaj wysiłku. Pieszy spacer pod górę, nawet o niewielkim nachyleniu zapewnia nam doskonałe dotlenienie organizmu oraz ożywienie przemiany materii. Szczególnie korzystne jest wchodzenie pod górę. Wówczas organizm uzyskuje właściwą częstotliwość pulsu, co nawet przy powolnym marszu zapewnia efektywne spalanie tłuszczu. Ponadto górskie wędrówki wymagają więcej czasu, co znacznie przedłuża okres trwania wysiłku.

Niestety mniej efektywną formą ruchu jest schodzenie w dół, trudno jest bowiem osiągnąć odpowiedni puls, a ponadto spacer taki powoduje silne obciążenia  stawów. Dla osób z nadwagą korzystnie było by więc skorzystać ze stoków, z których powrót jest możliwy za pomocą kolejki linowej. Podczas wypraw w góry musimy także pamiętać o wygodnym obuwiu. Nie mogą to być trampki ani adidasy. Moda tutaj nie jest najważniejsza, liczy się przede wszystkim wygoda. Po powrocie z pewnością stopy będą nam za to wdzięczne.

Do pieszych wędrówek po skalistym i nierównym podłożu najlepiej nadają się wysokie buty za kostki na grubym spodzie. Zapewniają one bowiem stabilność i właściwe  usztywnienie stopy Muszą być również trochę większe niż normalnie. Bardzo ważny jest również wybór odpowiedniej trasy. Dla osób z nadwagą zalecane są szczególnie szlaki biegnące przez las. Jest tam zazwyczaj chłodniej, co zabezpiecza przed nadmiernym przegrzaniem organizmu, a leśne miękkie podłoże zapewnia większą stabilność i komfort  podczas marszu. Ponadto zdobywanie górskich wzniesień ma jeszcze jedną wspaniałą zaletę. Po zdobyciu wyznaczonego przez nas celu i spojrzeniu w dół ukazuję się przepiękny widok nie tylko cudownej przyrody, ale także tego, czego dokonaliśmy. Takiej perspektywy nie stwarza nam bowiem żaden inny rodzaj wysiłku.

Jazda na rowerze

Uroki wycieczek rowerowych zadowolić mogą  nawet największych leniuchów. Ta niezwykle efektywna forma ruchu pozwala znacznie zwiększyć nasz wydatek energetyczny, a co najważniejsze miło spędzić czas. W czasie jazdy na rowerze możemy swobodnie bez większego wysiłku pokonywać dalekie dystanse, zobaczyć wiele ciekawych miejsc, a przy tym porozmawiać z rodziną czy przyjaciółmi. Jest to forma aktywności fizycznej doskonale nadająca się dla osób z nadwagą. Podczas jazdy na rowerze ciężar ciała spoczywa na siodełku, co znacznie pozwala odciążyć układ kostno-stawowy. Nie dochodzi także do nadwarężęnia ścięgien i wiązadeł jak ma to często miejsce podczas biegów. Ten rodzaj wysiłku niezwykle wydajnie wpływa na  proces spalania tłuszczu. Przyspieszanie lub zwalnianie jazdy, czy też operowanie przerzutkami daje możliwość uzyskania odpowiedniego tętna i dopasowania go do obecnej wydolności organizmu.

Musimy pamiętać iż utrzymanie właściwego pulsu jest warunkiem całkowitego spalania kwasów tłuszczowych. Ponadto wycieczki rowerowe nie trwają zwykle krótko, co pozwala znacznie wydłużyć czas trwania wysiłku i zwiększyć efektywność odchudzania. Szczególnie przydatne mogą być popularne rowery górskie, które stwarzają możliwość poruszania się praktycznie w każdych warunkach. Dla osób z nadwagą szczególnie polecane są trasy po płaskim  terenie, bowiem jazda po gęstych pagórkach powoduje zbyt duże wahania pulsu, przez co wysiłek traci swój aerobowy charakter i przyspiesza zmęczenie. Wielu z nas wybiera się na planowany urlop samochodem, więc warto pomyśleć  o możliwości zabrania ze sobą rowerów. Może to być znakomite uzupełnienie naszych wakacji, zwłaszcza na obcym terenie.

Jak widać, letnie wakacje można spędzić zarówno miło, jak i efektywnie. Z dala od miejsca zamieszkania nie musimy się krępować własnej tuszy, przez co swobodnie możemy  uczestniczyć w najróżniejszych formach ruchu. Być może aktywny sposób odpoczynku i odniesione przez nas sukcesy na stałe zaszczepią w nas miłość do sportu i aktywności fizycznej, a także staną się wykładnikiem nowego stylu życia. Wypoczywając aktywnie wrócimy z wakacji nie tylko szczuplejsi, zdrowsi i bardziej opaleni, ale także pełniejsi energii, wigoru i chęci życia.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: Centrum Żywienia i Promocji Zdrowia

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Dziecko z nadwagą

Czerw 25, 2014 Nadwaga i otyłość

Problem nadwagi i otyłości narasta w zastraszającym tempie. Boryka się z nim już nie tylko dorosła część naszej populacji, ale także coraz więcej dzieci i ...

czytaj więcej

Cukier nie jest taki słodki

Płatki kukurydziane zalane niskotłuszczowym mlekiem oraz szklanka soku pomarańczowego na śniadanie, powinny służyć zdrowiu i zgrabnej sylwetce. Gdyby takie danie porównać do posiłku składającego się ...

czytaj więcej
POKAŻ
Olga Kapinos - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ