mgr inż. Olga Kapinos
Gabinet Premium

Wokół oczu

W tym najdelikatniejszym miejscu twarzy odbijają się: stres, bezsenne noce, zbyt długa praca przy komputerze, niewłaściwe odżywianie, skutki działania dymu papierosowego, niezdrowy styl życia. Wokół oczu najwcześniej tworzą się zmarszczki, gdyż skóra traci tu szybko elastyczność. Jest cztery razy cieńsza niż w innych częściach twarzy (osiąga grubość tylko 0,5 mm). Nie ma mięśni podporowych i gruczołów łojowych chroniących przed wysuszeniem oraz utrzymujących w dobrej formie płaszcz hydrolipidowy. Oczy są w ciągłym, ruchu, gdyż mrugamy 10 tysięcy razy podczas dnia. Nasza mimika sprawia, że skóra pod oczami rzadko odpoczywa, gdyż krążenie krwi jest spowolnione. Niewłaściwe ukrwienie i niedotlenienie bywa przyczyną pojawiających się pod oczami sińców. Gromadzenie się limfy oraz toksyn w gąbczastej strukturze ocznej tkanki łącznej powoduje obrzęki i tzw. worki. Z wiekiem wiotczeje gór-na powieka i opada na oko. Twarz wygląda wtedy na zmęczoną. Aby długo wyglądać młodo, należy więc bardzo starannie pielęgnować skórę wokół oczu.

Asy nowych technologii

Dla wrażliwej i wymagającej skóry pod oczami kremy do twarzy są zbyt tłuste i ciężkie. Lepsze są preparaty lekkie, bezzapachowe, hipoalergiczne, łagodne – przeznaczone specjalnie do pielęgnacji oczu. Mają je wszystkie firmy kosmetyczne. Są to żele i kremy, które skórę nawilżają, ujędrniają, wygładzają. Należy je stosować co najmniej rano i wieczorem, zachowując odległość 2–3 mm od nasady rzęs (kosmetyk nie powinien dostać się pod powieki). Skórze pod oczami należy bardzo regularnie dostarczać wilgoci, np. w postaci kwasu hialuronowego. Jego cząsteczki zwielokrotniają zdolność warstwy rogowej do zatrzymywania wilgoci i wody. Proces zaopatrywania skóry w wilgoć optymalizują także składniki mineralne: magnez, miedź, mangan oraz krzem, które wspierają mikrocyrkulację. Wapń pomaga zachować skórze odporność, której z wiekiem ubywa. Wspiera on tworzenie białka (filagryny) i wzmacnia syntezę lipidów. Aby przyspieszyć odnowę skóry wokół oczu, kosmetolodzy sięgają po odkrycia z dziedziny nanotechnologii. Nanocząsteczki, wprowadzone do kre-mów np. w postaci kompleksów peptydowych, pełnią w nich podwójną rolę: są substancjami aktywnymi (wygładzającymi zmarszczki) i nośnikami. Dzięki mikroskopijnym rozmiarom przedostają się wszędzie. Peptydy ujędrniają skórę i wspierają jej elastyczność. Zawarte np. w drożdżach przedłużają życie komórek, stymulując fibroblasty do wytwarzania większej ilości białek, w tym kolagenu.

Siła antyutleniaczy

Dermatolodzy i kosmetolodzy są zgodni, że obrona skóry przed wolnymi rodnikami, które niszczą komórki – powstrzymuje inwazję zmarszczek. Skuteczną bronią są tu antyoksydanty zasilające kremy, serum czy kapsułki do pielęgnacji skóry wokół oczu. Wolne rodniki zwalcza też witamina C. Zapobiega ona utracie wody, rozjaśnia przebarwienia, podtrzymuje funkcje obronne skóry, stymuluje odnowę kolagenu i elastyny. Po kontakcie z wodą, światłem i tlenem szybko się ulatnia, trudno więc umieścić ją w kosmetykach. Do tej pory łączono ją z witaminą E, która w towarzystwie kwasu askorbinowego (wit. C) po rozbrojeniu wolnych rodników może się odnawiać. W parze te dwa antyoksydanty okazały się bardziej skuteczne. Obecnie kosmetolodzy zamykają ulotną witaminę C w mikroskopijnych transporterach (np. nanosomach), dzięki czemu jest ona trwalsza, szybciej i głębiej wnika w skórę. Skuteczny w walce z wolnymi rodnikami jest też kwas ferulowy. Znajduje się on w korze drzew iglastych, ziarnach kukurydzy i zbóż. Związek ten chroni przed działaniem wolnych rodników i niszczącą siłą ultrafioletu. Zastosowany razem z witaminą C i E zwiększa trwałość oraz skuteczność dwóch pozostałych. To trio zapewnia skórze znacznie młodszy wygląd, zabezpieczając równocześnie przed fotouszkodzeniami i przedwczesnym starzeniem słonecznym.

Szybka pomoc

Do klasycznych substancji stosowanych w pielęgnacji oczu należy świe-tlik. Działa on na skórę uspokajająco, chroni ją przed podrażnieniami, przynosi ulgę w stanach zapalnych i alergiach. Naparem ze świetlika (łyżkę ziela zale-wamy szklanką wrzącej wody i parzymy przez 15 minut) można przemywać oczy lub robić okłady na zamknięte powieki. Waciki zanurzamy w naparze, lekko wyciskamy i trzymamy na skórze przez 20–30 minut. Napary (do przemywania oczu lub kompresów) z: • kwiatu rumianku – łagodzą stany zapalne; • ziela skrzypu – likwidują opuchliznę powiek; • ziela werbeny – usuwają sińce i zmęczenie.

autor: Danuta Brylska

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Męska skóra

Czerw 25, 2014 Uroda

Jest o 20% grubsza od kobiecej, bardziej nawilżona i tłusta. Często błyszczy się, gdyż ma liczniejsze gruczoły łojowe, które produkują dwa razy więcej sebum. W ...

czytaj więcej

Higiena jamy ustnej

Czerw 25, 2014 Ciekawostki , Uroda

Piękne białe zęby, układające się w zniewalający uśmiech, nierzadko zjednują nam ludzi oraz ich życzliwość. Jednak tylko odpowiednia higiena jamy ustnej, zapewniająca zdrowe dziąsła i ...

czytaj więcej
POKAŻ
Olga Kapinos - ZnanyLekarz.pl
POKAŻ